PL / EN / DE / UK

Trwa ładowanie ...

Szlachetna paczka

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i wesprzeć tak szlachetną inicjatywę. Trzymamy kciuki za galę a Was zapraszamy do zapoznania się z artykułem: https://nto.pl



Stypendia socjalne – dochód – zasady

Stypendia socjalne – zasady obliczania dochodu

W celu obliczenia wysokości dochodu w rodzinie studenta sumuje się wszystkie dochody uzyskane w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki, w którym student złożył wniosek o przyznanie pomocy materialnej.

  1. Do obliczenia dochodu w rodzinie studenta przyjmuje się dochody uzyskane w wysokościach netto. Są to:
    1. przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych pomniejszone o:
      – koszty uzyskania przychodu
      – należny podatek dochodowy od osób fizycznych
      – zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne
      – zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne
    2. deklarowany w oświadczeniu (załącznik nr 1 wniosku o przyznanie stypendium socjalnego) dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o należnym zryczałtowanym podatku dochodowym, od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pomniejszony o należny zryczałtowany podatek dochodowy i faktycznie zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
    3. inne dochody niepodlegąjące opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych ( wymienione w pouczeniu w załączniku nr 2 wniosku o przyznanie stypendium socjalnego).Jeżeli osoba osiągała dochody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, to dochody te sumuje się.
  2. Dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłaszanego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 1993 r. Nr 94 2006 r. Nr 136, poz. 431, z późn. zm.). Dochód ten jest ogłaszany corocznie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego nie później niż do dnia 23 września każdego roku.Ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego nie wlicza się:
    – ziemi oddanej w dzierżawę, na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego;
    – gospodarstwa rolnego wniesionego do użytkowania przez rolnicza spółdzielnię produkcyjną;
    – gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników umowa dzierżawy zawarta jest w formie pisemnej na okres co najmniej 10 lat i zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków, osobie niebędącej:
    – małżonkiem wydzierżawiającego
    – jego zstępnym lub pasierbem;
    – małżonkiem zstępnego lub pasierba;
    – osobą pozostającą z wydzierżawiającym we wspólnym gospodarstwie domowym;
    – małżonkiem osoby pozostającej z wydzierżawiającym we wspólnym gospodarstwie domowym.

    Dochód rodziny z tytułu dzierżawy gospodarstwa rolnego ustala się:
    – do dochodu rodziny wlicza się czynsz dzierżawny otrzymany od dzierżawcy gospodarstwa, jako dochód niepodlegajacy opodatkowaniu;
    – dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego przez dzierżawcę gospodarstwa pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.

    W przypadku uzyskiwania dochodów z gospodarstwa rolnego oraz dochodów pozarolniczych dochody te sumuje się.

  3. Alimenty, świadczenia alimentacyjne
    W dochodzie rodziny studenta uwzględnia się kwotę zasądzonego świadczenia alimentacyjnego.
    W przypadku, gdy członek rodziny ma ustalone prawo do alimentów, ale ich nie otrzymuje lub otrzymuje je w wysokości niższej lub wyższej od ustalonej wyrokiem, ugodą sądową lub ugodą przed mediatorem, do dochodu rodziny wlicza się alimenty w otrzymywanej wysokości.
    Kwoty alimentów świadczonych na rzecz osób spoza rodziny studenta odejmuje się od dochodu rodziny studenta.

Zobacz także:
Liczenie dochodu uzyskanego za granicą

wszia opole 45-085 Opole, ul. Niedziałkowskiego 18
tel. 77 402-19-00/01, 77 542-11-55
info@poczta.wszia.opole.pl
Odwiedź nas:
Lokalizacje
Akademiki
Wirtualny spacerr
Komunikacja
Odwiedź także Fit Life Szara Willa
log