Resocjalizacja i kryminologia
Specjalność Resocjalizacja i kryminologia umożliwia zdobycie umiejętności niezbędnych w pracy z dziećmi i młodzieżą o zaburzonym zachowaniu oraz do prowadzenia zajęć wychowawczo-resocjalizacyjnych z młodzieżą w środowiskach patologicznych, która jest pod nadzorem kuratorskim. To także możliwość zdobycia wiedzy na temat zastosowania różnorodnych metod i technik w procesie weryfikacji hipotez badawczych dotyczących m.in. uwarunkowań przestępczości oraz diagnozowania trendów przestępczości. Studia kształtują też umiejętności identyfikowania oraz samodzielnego rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych leżących w obszarze zainteresowania kryminologii i prawa karnego.
UMIEJĘTNOŚCI I KOMPETENCJE:
Absolwent tej specjalności będzie posiadał umiejętności w zakresie:
- pracy y z dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie
- pracy z osadzonymi i uzależnionymi
- trafnej identyfikacji potrzeb osób z zaburzonym zachowaniem
- rozwiązywania praktycznych problemów z wykorzystaniem wiedzy z zakresu resocjalizacji i kryminologii,
- oceny zjawisk społecznych związanych z zagrożeniami,
- znajomości mechanizmów przygotowania i popełniania czynów zabronionych,
- wyjaśniania zjawisk przestępczości oraz jego poszczególnych rodzajów
Możliwe miejsca pracy:
Absolwenci przygotowani są do pracy w różnych instytucjach państwowych, samorządowych i pozarządowych, zajmujących się organizacją środowiska społecznego, diagnozowaniem osób i grup podwyższonego ryzyka oraz są przygotowani do pracy mającej na celu zapobieganie występowaniu zjawisk patologicznych lub zmniejszanie ich skutków i ochronę przed ponownym ich wystąpieniem.
Potencjalne miejsca pracy absolwenta: Areszt Śledczy; Komenda Policji; Zakład Karny; Policyjna Izba Dziecka; Pogotowie Opiekuńcze; Zakład Wychowawczy; Zakład Poprawczy; sąd i prokuratura; świetlica terapeutyczna; kuratorskie ośrodki pracy z młodzieżą; świetlica środowiskowa.