Opiekun w domu pomocy społecznej
Cel studiów
Celem studiów jest przygotowanie osób, które pracują lub zamierzają pracować jako wykwalifikowany opiekun w domach pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku. Opiekun w domu pomocy społecznej będzie odpowiedzialny za stymulację i rozwój podopiecznych przebywających w domach pomocy społecznej.
Adresaci
Studia są przeznaczone dla absolwentów kierunków pedagogika, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie lub praca socjalna oraz dla osób pracujących w domach pomocy społecznej z podopiecznymi niepełnosprawnymi i w podeszłym wieku.
Kwalifikacje zawodowe
Podczas studiów słuchacze będą mogli pogłębić wiedzę, umiejętności i kompetencje m.in. z zakresu prawa rodzinnego, wybranych elementów pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, metodyki pracy opiekuna zatrudnionego w domu pomocy społecznej, komunikacji interpersonalnej. Ponad to słuchacze nabędą umiejętności w opiece pielęgnacyjnej, w przygotowaniu podopiecznego do samo opieki, w pomaganiu i towarzyszeniu podopiecznemu w codziennych czynnościach z zakresu samoobsługi, a także w pierwszej pomocy przedmedycznej. Słuchacz również pogłębi swoją wiedzę z zakresu opracowywania z podopiecznym indywidualnego procesu opieki, udzielania wsparcia emocjonalnego oraz mobilizowania podopiecznego do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz rozwijania jego zainteresowań.
Praktyka: 60 godzin
Organizacja studiów
Studia rozpoczynają się w październiku i trwają dwa semestry.
Zajęcia odbywają się w piątki.
Studia podyplomowe kończą się egzaminem końcowym.